Když tyto problémy začínají, mnohdy říkáte, že na Vás leze chřipka. O ní ale většinou nejde, častěji jste totiž jen nachlazení.
Přestože v případě nachlazení nejde o nic vážného, i tak Vás dokáže pěkně potrápit. A to platí nejen u mužů, kteří hlavně známou nemoc na sedm písmen (tedy rýmičku) špatně snášejí. Nachlazení občas potká každého, a to mnohdy i několikrat za rok. Jde totiž o jedno z nejčastějších onemocnění.
NEPŘÍJEMNÉ TRÁPENÍ
Většina z Vás sice používá pojem nachlazení, oficiálně jde o infekční onemocnění horních cest dýchacích. Choroba má mnoho projevů – tím nejčastějším je rýma, kašel, bolest v krku, tlak v dutinách, případně teplota. To, že přichází, poznáte hned. Většinou se cítíte unavení, teče Vám z nosu, bolí Vás hlava, krk a svaly, hůře se Vám dýchá, ztrácíte chut k jídlu, kýcháte, kašlete a stoupá Vám tělesná teplota. Symptomy se nemusejí objevit všechny najednou. Méně obvyklý je třeba kašel a vysoká teplota. Horší projevy mívá nachlazení u dětí, u nichž se často dostavuje i horečka, a nemoc trvá déle. Běžně Vás nepříjemné příznaky trápí týden až deset dnů. U dětí mohou někdy přetrvávat až tři neděle.
SOUVISÍ SE ZIMOU?
Příčinou je až 200 různých virů. Každý může za jiný typ nachlazení. Nejčastěji je ale původcem rhinovirus. Viry se většinou přenášejí vzduchem, šíří se pomocí kapének. Nakazit se ale můžete i tím, že se dotknete kontaminovaných předmětů. Nejvíce nakažlivý je člověk první tři dny. Nachlazení se ovšem často objevuje i tehdy, když jste nějak oslabení – trpíte nedostatkem spánku, jste přepracovaní a ve stresu. V tu chvíli máte horší imunitu a snadno na nás může “přeskočit” nějaký virus. Vetšinou se nakazíte od osoby, s níž jste hodně v kontaktu, třeba člena rodiny. Viry také řádí tam, kde je hodně lidí, třeba na pracovišti, ve školách a školkách a v dopravních prostředcích. Rýma či kašel se rovněž dávají do souvislostí se zimnim počasím. Přestože v něm můžete prochladnout, chlad samotný onemocnění nezpůsobuje, může ale oslabit imunitu. V chladném počasí také trávíte hodné času v místnostech s jinými lidmi a malo větráte, takže se viry snadno a rychle roznášejí. Nemoc v zimě řádí mnohem víc i proto, že děti pobývají v kolektivu, kde se nakazí od spolužáků a pak ji přenášeji dál. Šíření virů ůdajně napomáhá suchý vzduch, který v zimě je. Souvislost s tímto ročním obdobím může spočívat i v tom, že jsou některé viry sezonní.
PROBLÉM CÍTÍTE V NOSE NEBO V KRKU
Existují různé druhy nachlazení. Odlišují se podle toho, kde se nejvýrazněji projevují symptomy. Nejčastějším problémem je rýma. Jde o zánět nosní sliznice projevující se ucpaným nosem nebo výtokem z nosu.Ten mívá zpočátku čirou barvu. Vodnatý výtok se většinou mění na hlenovitý a hnisavý. S rýmou se často pojí nechutenství, kašel a pálení očí. Sliznici oslabenou viry pak snadno mohou napadnout bakterie. Nemoc se může rovněž rozšířit do vedlejších nosních dutin, případně do středoušní dutiny. V tom případě se přidávají bolesti hlavy a ucha a je nutné nasadit antibiotika. Pokud Vás bolí více krk a máte jej zarudlý, jde o faryngitidu neboli zanét nosohltanu. Ma většinou virovy původ, stejně jako u rýmy se ale může proměnit v bakteriální infekci.
CO NA TO ODBORNÍK
Jednou z možností, jak se vyhnout bez léků častým infekcim, je cílené posílení imunity pomocí autovakcín ve formě kapek podávaných pod jazyk. Ty jsou připravované vždy z vlastního biologického materiálu pacienta (např. z krve, z vytěru krku, nosu…). Pravidelná aplikace vakcín má kladný vliv jak na prevenci, tak na klinický průběh již vzniklého onemocnění. Jedná se o velmi šetrný trénink imunitního systému, který se projevuje dlouhodobým snížením nemocnosti.
Druhou možností jak již akutní problém včas zklidnit je aplikaci infuzního vitamínu C. Jedná se o aplikaci infuzí s vysokým obsahek kyseliny askorbové Vitamín C. Tato infuze velmi dobře působí na imunitní systém a je schopna zabránít zhoršení se akutních příznaků nachlazení. Tato infůze může být doplněna ještě o další vitamíny případně minerály, které její účinek potencují.
Veškeré metody, které zde uvádíme, jsou velmi šetrné pro lidský organismus a jsou téměř s nuluvými vedlejšími účinky. Úspěšnost této metody je zajištěna i faktem, že se vždy jedná o látky tělu vlastními. Proto lidksý organismus tyto látky uí velmi dobre zpracovat a využít.
Vice informací najdete na www.paracelsiumpraha.cz a www.paracelsium.cz nebo nám napište na náš email sestra@paracelsium.cz nebo sekretariat@paracelsium.cz .
MUDr. Lenka Řehořková
Paracelsium Praha s.r.o.