fbpx

Jak vlít štěstí do žil aneb infuzní vitamin C proti depresím

Nabízí se otázka, kolik smutných lidí by mohlo být šťastnějších díky dolpnění chybějícího askorbátu.

Opatrné zaklepání na dveře ordinace a dovnitř nahlédne usměvavá skoro padesátnice. ,,Musím Vám to říct, dneska ráno jsem šla venčit psa do parku a já jsem si zpívala!” Na můj tázavý pohled rychle dodá. ,,Já myslím, že je to tím céčkem.” Tahle paní je sedm let po operaci maligního nádoru. Během chemoterapie přisly deprese, úzkosti, pro které byla několik let v péči psychiatra. Vždy je vážná, dodnes zaskočena tou nespravedlností života.

Byla to ona, která se jako první zeptala, jestli by mělo smysl, tolik let po operaci, zkusit užívat vysoké dávky vitaminu C. Dočetla se v jednom deníku, že je to dobrá věc pro onkologické pacienty, a jestli by to mohla dostávat u nás.

Co všechno umí infůzní vitamín C

Spojila jsem se s kamarádem, kolegou v zahraničí, který podává vitamín C v infuzích již několik let. Jeho zkušenosti mne zaujaly. Nasledně jsem absolvovala seminář a další školení v rámci vzdělávaní Lékařskou komorou. S radostí jsem přijímala informace, že v každé fázi onemocnění rakovinou lze aplikovat prostředek, který prokazatelně nemá žádné další negativní účinky. Opravdu účinných léků, které nepoškozují ostatní zdravé buňky, je v onkologii málo.

Obecně o kyselině askorbové víme již mnoho. Každý slyšel o kurdějích, nemoci, kterou trpívali namořníci při nedostatku zeleniny a ovoce. Z nadbytku vitamínu C nikdo neonemocněl. Poprvé byl vitamin C izolován v roce 1928. Kyselina askorbová je nejdůležitější antioxidant, podporuje příjem železa, stabilizuje vazivo, především kolagen, ovlivňuje tvorbu různých hormonů, karnitinu, zvyšuje rezistenci proti infekcím, snižuje hrozbu kardiovaskulárních onemocnění, má své významné místo v průběhu chronických zánětů i rakoviny.

Člověk si ,,céčko“ sám nevyrobí

Všichni savci jsou schopni vyrábět si vitamín C z glukózy podle toho, kolik jejich organismus potřebuje. Tedy všichni až na člověka, ostatní primáty a morčata. To, že zvířata jsou většinou schopna vyrobit si dostatek vitamínu C podle individualní potřeby a my ne, se vysvětluje jakýmsi evolučním pochodem, skokem, při kterém došlo ke ztrátě určitého enzymu. Opice žily v tropech, kde rostlo dostatek plodů, množství vitamínu C, které se vstřebalo z travicího traktu, pravděpodobně pokrylo jeho spotřebu. Jenže my dnes nejsme veselá nestresovaná opička v teplém prostředí obklopena zrajícím ovocem a chráněná velkou rodinou.

Moderní člověk, žijící posledních cca 5000 let, má značně jiný jidelníček než jeho předkové a přijme údajně sotva 80 miligramů vitamínu C denně, potřebuje ale nejméně 500 miligramů.

Překvapivé závěry ukázala měření hodnot vitamínu C v plazmě zdravých i nemocnych lidi. Většina dospělých má dlouhodobě daleko nižší hladinu, než je doporučená norma. Pacient s rakovinou (obzvlástě v době onkologické léčby) je na tom tak, jako kdyby měl kurděje. Ovsem vstřebávání ze střeva je omezené a nahradit v organismu deficit, který vznikal mnoho let, by bylo velmi náročné. Vyžaduje jako jediné možné řešeni podání vitamínu C přímo do žíly. Ovšem ne v miligramových dávkách, ale v gramových. Vždyť běžný savec by si při váze srovnatelné s váhou člověka (60 až 70 kg) vyráběl denně až 20 gramů vitamínu C – kyseliny askorbové!

Protirakovinný účinek podání vysokých dávek askorbátu se vysvětluje několika mechanismy a nové klinické studie s podáváním vitaminu C nitrožilně u onkologických pacientů dnes potvrzují zkušenosti slavného chemika Linuse Paulinga, který byl jeho velkým propagátorem.

Vitamínem C proti depresi

Nitrožilní aplikace vitaminu C není vyhrazena pouze onkologicky nemocným. Naopak, jeho včasné podání může přispět k řešení různych poruch imunity, dlouhodobých zanětů, stavů vyčerpání.

Fascinujicí je psychické rozjasnění pacientů již po několika málo infuzích. Pravděpodobně dochází ke zvýšené tvorbě neurotransmiterů pro dobrou náladu. To také vysvětluje, proč u kurdějí jsou prvními projevy nemoci vlastně depresivní stavy. Teprve daleko později se objevuje krvácení z dásní a další symptomy.

Nabízí se otazka, kolik smutných lidí by mohlo být štastnějších díky doplnění chybějícího askorbátu, kolik z nich by mohlo přestat užívat antidepresivní preparáty, které maji zákonitě i negativní úcinky. Je smutné, že pojišťovny tuto léčbu nehradí. Pravě nemocní s rakovinou si takový přírodní lék zaslouží.

Pro zajímavost:

Na pokrytí denní spotřeby vitamínu C by člověk musel sníst buď sedm kilogramů banánů nebo sedm kilogramů jablek nebo alespoň jedno kilo pomerančů či cca 1 kg mrkve nebo 3 kg brambor nebo 3 kg rajských jablíček.

MUDr. Stanislava Bannasová

Zakladatelka nestátního zdravotnického zařízení Paracelsium Praha,

www.paracelsiumpraha.cz , www.paracelsium.cz

sestra@paracelsium.cz , sekretariat@paracelsium.cz

Linus Pauling

nositel dvou Nobelových cen, otevřel zcela nové cesty v chemii i genetice. Byl to on, kdo zjistil, že DNA musí být šroubovice.

Jeho model se stával z trojité šroubovice, Crick a Watson, kteří v té době rovněž hledali prostorové řešení DNA, méli možnost Paulingův model vidět. Pak jej srovnali s vyjimečnými fotografiemi Rosalind Franklinove a udělali slavný zavěr. DNA jsou dva vzájemné ovinuté řetězce spojené vodíkovými můstky. To byl rok 1952, ale bez Paulinga bychom na rozluštění genetického kódu čekali nepochybně déle. Pauling zavedl pojem ortomolekulární medicína.

Velmi jednoduše řeceno propagoval, že správná molekula má být na správném místě. Věnoval se vyzkumu vitamínů a dalších látek, které potřebujeme k životu. Z tohoto pohledu musíme chapat i podání inzulínu diabetikovi jako ortomolekuární léčbu. Nejde o laickou aplikaci různých potravinových doplňků.

V sedmdesátých letech minulého století se Pauling také cíleně podílel na studii s podáváním vitaminu C nitrožilně, kde se jasně ukázalo, že onkologičtí pacienti žili déle a psychicky se cítili lépe. Podávání peroralní nikdy tyto účinky nepotvrdilo. Dnes již jsou jasné poznatky, proč to není možné.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Informace o GDPR zjistíte když kliknete na tlačítko vedle. více informací

INFORMACE PRO PACIENTY O ZPRACOVÁNÍ OSOBNÍCH ÚDAJŮ
podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů)
I. Správce osobních údajů
Paracelsium Praha s. r. o.
IČO: 26706032
se sídlem: Vinohradská 1381 / 77, 120 00, Praha 2
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, pod sp.zn. C 88618 e-mail: janda@paracelsium.cz
tel. číslo: + 420 724 757 693
Správce je poskytovatelem zdravotních služeb v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, ve znění pozdějších předpisů. II. Účel/y zpracování osobních údajů
Vaše osobní údaje zpracováváme za účelem − poskytování zdravotních služeb − vykazování hrazených zdravotních služeb − vyúčtování nehrazených zdravotních služeb − sdělování údajů o zdravotním stavu Vám a dalším oprávněným osobám − organizace poskytování zdravotních služeb (objednávání pacientů) − vedení evidence o našich příjmech a výdajích, přijatých platbách a o hospodaření, jak vyplývají z předpisů upravujících daně a účetnictví III. Právní základ zpracování osobních údajů
Právním základem pro zpracování Vašich osobních údajů uvedených v bodu II. je − splnění naší zákonné povinnosti (zejména zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, zákon č. 634/1992, o ochraně spotřebitele) − splnění závazků ze smlouvy o péči o zdraví, na jejímž základě Vám poskytujeme zdravotní služby (tato smlouva nemusí být uzavřena písemně) IV. Příjemci osobních údajů
Příjemci Vašich osobních údajů mohou v souladu s ustanoveními právních předpisů v konkrétních případech kromě Vás být: poskytovatel zdravotních služeb, orgány veřejné moci a osoby oprávněné nahlížet do zdravotnické dokumentace podle § 31, § 32, § 33 a § 65 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování. Osobní údaje mohou být pro zajištění výše popsaných účelů zpracovávány vedle správce také zpracovateli, a to na základě smluv o zpracování osobních údajů uzavřených v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů. Vaše osobní údaje nepředáváme do zahraničí. V. Doba zpracování osobních údajů
Osobní údaje obsažené ve zdravotnické dokumentaci jsou zpracovávány po dobu stanovenou vyhláškou č. 98/2012 Sb., o zdravotnické dokumentaci. Osobní údaje zpracovávané pro další účely uvedené v bodu III jsou zpracovávány po dobu stanovenou zákonem nebo po dobu, po kterou budete naším pacientem, a následně po dobu jednoho roku poté, co naším pacientem přestanete být. VI. Práva subjektu údajů
Při zpracování osobních údajů máte následující práva týkající se ochrany svých osobních údajů: − právo požadovat od nás přístup k Vašim osobním údajům; − právo na opravu Vašich osobních údajů, které zpracováváme; − právo na omezení zpracování. Omezení zpracování znamená, že musíme Vaše osobní údaje, u nichž bylo zpracování omezeno, označit a po dobu trvání omezení je nesmíme dál zpracovávat s výjimkou jejich uložení. Právo na omezení zpracování máte tehdy, jestliže − popíráte přesnost osobních údajů, a to na dobu potřebnou k tomu, abychom mohli přesnost osobních údajů ověřit; − zpracování je protiprávní a Vy odmítáte výmaz osobních údajů a žádáte místo toho o omezení jejich použití; − jestliže již Vaše osobní údaje nepotřebujeme pro účely zpracování, ale Vy je požadujete pro určení, výkon nebo obhajobu právních nároků; − jestliže jste vznesl/a námitku proti zpracování uvedenou níže v bodu VII., dokud nebude ověřeno, zda naše oprávněné důvody pro zpracování převažují nad Vašimi zájmy nebo právy a svobodami; − právo na výmaz osobních údajů. Právo na výmaz osobních údajů se vztahuje jen na osobní údaje, které zpracováváme k jiným účelům, než je poskytování zdravotních služeb. Údaje, které o Vás vedeme za účelem poskytování zdravotních služeb (např. ve zdravotnické dokumentaci), vymazat nesmíme; − právo na přenositelnost údajů. Můžete žádat, abychom Vám Vaše osobní údaje poskytli za účelem jejich předání jinému správci osobních údajů, nebo abychom je sami předali jinému správci osobních údajů. Toto právo však máte pouze ohledně těch údajů, které zpracováváme automatizovaně na základě Vašeho souhlasu nebo smlouvy s Vámi. Údaje, které o Vás vedeme za účelem poskytování zdravotních služeb (např. ve zdravotnické dokumentaci), však smíme poskytnout jen Vám a za zákonných podmínek též jinému poskytovateli zdravotních služeb nebo orgánu veřejné moci. − právo podat stížnost u dozorového úřadu, a to v případě, že se domníváte, že zpracováním osobních údajů dochází k porušení právních předpisů o ochraně osobních údajů. Stížnost můžete podat u dozorového úřadu v místě svého obvyklého bydliště, místě výkonu zaměstnání nebo v místě, kde došlo k údajnému porušení. V České republice je dozorovým úřadem Úřad na ochranu osobních údajů, Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7, www.uoou.cz. VII. Právo vznést námitku proti zpracování
V případě, že Vaše osobní údaje zpracováváme pro účely oprávněných zájmů našich nebo někoho dalšího (právní základy zpracování jsou uvedeny v bodu III), máte kdykoliv právo vznést proti takovému zpracování námitku. Námitku můžete vznést na naší adrese uvedené v bodu I. Pokud takovou námitku vznesete, budeme oprávněni v takovém zpracování pokračovat jen tehdy, pokud prokážeme závažné oprávněné důvody pro zpracování, které převažují nad Vašimi zájmy nebo právy a svobodami, a dále tehdy, pokud půjde o zpracování nezbytné pro určení, výkon nebo obhajobu právních nároků. VIII. Povinné zpracování a povinnost poskytnout osobní údaje
Zpracování Vašich osobních údajů pro účely poskytování zdravotních služeb je zákonným požadavkem. Neposkytnutím Vašich osobních údajů může znamenat, že Vám nebudeme moci poskytnout zdravotní služby, čímž může dojít k poškození Vašeho zdraví či přímému ohrožení života (§ 41 odst.1 písm. d) zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování). Povinnost poskytnout osobní údaje pacienta se týká i jeho zákonného zástupce nebo opatrovníka (§ 41 odst. 2 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování). )

Zavřít